Odpočty za ujeté kilometry
Jestliže dojíždíte do zaměstnání vlastním nebo cizím vozidlem a chcete mít na kilometr vzdálenosti daňové zvýhodnění 30 centů, musíte tyto kilometry doložit. (V těchto 30 centech jsou již obsaženy veškeré náklady na auto, jako prohlídky, pneu, olej, kupní cena vozidla, úroky z úvěru na koupi vozidla, pohonné hmoty, nájem garáže apod., lhostejno, zda dojíždíte novým Ferrari, nebo starou šlupkou bez platné technické kontroly).
Kilometr vzdálenosti znamená vzdálenost od místa Vašeho bydliště, ve kterém přenocujete, na místo pracoviště. Jestliže vzdálenost činí např. 28 km, můžete uplatnit 28 km denně, tj. pouze vzdálenost 28 km a nikoliv cestu tam i zpět - což by bylo 2 x 28 km.
Doložení je možné pouze předložením úředního potvrzení o stavu ujetých km za rok (např. STK, německá TÜV nebo DEKRA). Potvrzení o stavu km od české STK stojí pouze 150 Kč. Potvrzení od německého TÜV je dražší.
Potvrzení stavu km od německých nebo českých autoopraven nejsou úředními dokumenty a finanční úřady je nyní stále častěji neberou v potaz.
Finanční úřady též v poslední době trvají na tom, aby bylo doloženo potvrzení o stavu km z měsíce ledna a také z měsíce prosince – jestliže jste pracovali v Německu celý rok. Jestliže jste pracovali v Německu pouze od dubna do listopadu, budete potřebovat potvrzení z dubna a z listopadu.
Pouze tak může německý finanční úřad zkontrolovat, zda jste udané kilometry také ujeli.
Jestliže jste jako řidič/ka
jezdili do zaměstnání dvěma nebo více vozidly, jste povinni doložit km pro všechna používaná vozidla. Kromě toho musíte předložit kopii „malého techničáku“ (vozidlo však nemusí být registrováno na Vás).
Jestliže jste již v roce 2019 předložili potvrzení o stavu km z prosince, postačí další potvrzení z prosince 2020, resp. z posledního měsíce v roce 2020, ve kterém jste pracovali v Německu.
Před návštěvou u nás si proto nejprve promyslete, kolik km jste v roce 2020 ujeli na místo Vašeho pracoviště. Jestliže jste například do zaměstnání ujeli za rok 18.000 km, jsou doklady, které dokládají za poslední rok pouze 14.000 km, k ničemu.
Doklady o tom, že jste najeli přesně 18.000 km, zpravidla též nejsou uznávány, protože je nepravděpodobné, že jste navíc neujeli žádné km za soukromým účelem.
I když jste do zaměstnání jezdili společně s kolegy, poskytne Vám německý finanční úřad na žádost také daňové zvýhodnění ve výši 30 centů na kilometr vzdálenosti.
Jestliže jste jako řidič nebo spolujezdec jezdili společně s jedním nebo více kolegy, požaduje finanční úřad jejich jména, adresy a místo pracoviště v Německu, a to pro všechna používaná vozidla.
Kromě toho Vám musí kolegové poskytnout doklady o ujetých km – viz výše (např. TÜV, DEKRA nebo STK).
Jestliže si za ujeté km nechcete uplatňovat daňové zvýhodnění nebo jestliže nebudete moci ujeté km doložit, jak bylo výše popsáno, obdržíte i přesto paušální daňové zvýhodnění ve výši 1.000 eur.
Finanční úřad potřebuje také údaje o počtu dní Vaší dovolené a nemoci. Protože tyto dny jste nejezdili do práce a tedy není možné uplatnit odpočty za ujeté km.
Počet vybraných dní dovolené v roce 2023:
Počet dní nemoci (jen pracovní dny) v roce 2023 :
Jestliže jste navíc pracovali také o víkendech a o svátcích a chcete daňově uplatnit náklady na dojíždění také za tyto dodatečné (tedy nikoli běžné) pracovní dny, musíte předložit potvrzení od zaměstnavatele o počtu skutečně odpracovaných dnů.
Jestliže kromě bydliště v ČR během týdne bydlíte v Německu a platíte nájemné
můžete toto nájemné a vedlejší náklady daňově uplatnit tehdy, jestliže tyto měsíční platby můžete doložit originály účtenek nebo kopií výpisu z konta (nájemní smlouva není dokladem toho, že jste nájemné také skutečně zaplatili).
Jestliže Vám je nájemné měsíčně strháváno zaměstnavatelem z platu, poproste Vašeho zaměstnavatele o potvrzení, kolik jste zaplatili za celý rok.
(Doklad o nájemném musí obsahovat jméno a adresu příjemce peněz, jeho podpis, adresu nájemního objektu, datum platby a období, za které bylo placeno. Doklady, které neobsahují všechny tyto údaje, jsou neplatné).
Daňové uplatnění nákladů dvojí domácnosti lze však provést pouze v případě, jestliže v ČR bydlíte v bytě, za který Vy sami prokazatelně platíte nájemné, nebo který je Vaším vlastnictvím.
Jestliže nejste ženatý/vdaná, platí ještě přísnější kritéria. Finanční úřad předpokládá, že bydlíte u rodičů nebo partnera bezplatně. Jestliže nebudete moci doložit pravidelné platby nájemného (Vaše nájemné musí pronajímatel přiznat ve svém daňovém přiznání jako příjem), nemáte z hlediska daňového zákona v ČR vlastní domácnost, a tedy nemůžete bydlení v Německu uplatnit jako druhé bydliště (u kterého byste jinak mohli uplatnit vedlejší náklady); bydliště v Německu je tedy Vaším hlavním bydlištěm. A na to se nevztahuje daňové zvýhodnění.
I přesto můžete daňově uplatnit týdenní cesty domů do ČR, které sníží základ daně, jestliže tyto řádně doložíte.
Jestliže jste jezdili vlastním autem na stavby/místa výkonu práce
potřebuje FÚ od zaměstnavatele soupis, ve které dny na jaké staveniště/místo výkonu práce jste jezdili a kolik km jste najeli.
Jestliže zaměstnavatel hradí pouze část nákladů na jízdné, je možné rozdíl daňově uplatnit. I přesto však musíte Vaše údajně najeté km doložit úředním potvrzením stavu km.
Jestliže jste si sami museli hradit ubytování v hotelech apod., kde jste museli přenocovat z důvodu výkonu pracovní činnosti, můžete tyto náklady daňově uplatnit. Za tím účelem musíte v originále předložit doklady/účtenky.
Jestliže jste museli sami platit za Vás nebo Vaši rodinu u lékaře
zubaře nebo v nemocnici, je možné toto daňově uplatnit. To platí i pro brýle na čtení a léky pouze na recept.
Z faktury/účtenky musí jasně vyplývat, že se jednalo o nutné lékařské ošetření.
Jestliže jste si jako řidiči z povolání museli sami platit řidičské přezkoušení nebo školení řidičů
mohou Vám předložené účtenky pomoci snížit základ daně.
Jestliže jste platili faktury německým nebo českým řemeslníkům
kteří prováděli opravy/renovace ve Vašem domě nebo nájemním bytě, můžete daňově uplatnit 20 % ze zaplacené částky za práci (ne za materiál!).
Toto platí však pouze v případě, jestliže je částka zaplacena bankovním převodem.
Daňově můžete uplatnit také příspěvky odborům. Stejně tak i náklady za pracovní oblečení
jestliže jsou vyšší než 110 € ročně. Z německé nebo české účtenky musí jasně vyplývat, že se jedná o pracovní oblečení.
Jestliže jste poskytli dar
např. politickým stranám, dobročinné organizaci, útulku pro psy, spolku na ochranu koček nebo podobné uznané organizaci – jedno zda v Německu nebo v Čechách, můžete tyto po předložení dokladu též daňově uplatnit.
Životního pojištění, penzijního připojištění, úrazového pojištění nebo pojištění právní ochrany
Jestliže můžete prokázat ročním vyúčtováním a dokladem o zaplacení popř. výpisem z účtu platby životního pojištění, penzijního připojištění, úrazového pojištění nebo pojištění právní ochrany v ČR či v Německu pro Vás a členy Vaší rodiny, může to být rovněž zohledněno.
U životního pojištění je zde ale podmínka, že bylo uzavřeno před 1. 1. 2005. Kopie smlouvy o pojištění není dokladem, že jste toto pojištění také zaplatili.
Pouze v případě, že je vozidlo registrováno na Vás nebo na Vašeho manžela/manželku (ne na rodiče nebo na děti), můžete žádat o odečet částky za povinné ručení v roce 2023. Za tím účelem musíte doložit odpovídající doklad – roční vyúčtování pojistného, doklad o zaplacení nebo kopii výpisu z konta a kopii technického průkazu. Z dokladu musí jednoznačně vyplývat, kolik činí částka pouze za pojištění povinného ručení.
Jestliže jste jezdili s 2 nebo více vozidly (např. jedno auto je registrováno na Vás, druhé na manžela/manželku) platí toto pro všechna vozidla.